MOJA ZEMLJA
Šta mladi misle o patriotizmu!
Autorka:
Milena BOGAVAC
Rediteljka:
Jelena BOGAVAC
Šta mladi misle o patriotizmu
MOJA ZEMLJA je predstava o tome kako smo je pravili.
Učili smo istoriju, koje nema u udžbenicima. Odlazili smo na mesta sećanja, koja nisu obeležena. Razgovarali smo sa svojim porodicama, otvarajući baš one teme koje se nikada ne služe, uz porodični ručak, jer kvare apetit, a još više atmosferu. Propitivali smo univerzitetske profesore i naučne autoritete, da bismo od istih pitanja zaštitili svoje bake i dede.
Sa istom pažnjom, čitali smo lepe knjige i ružne natpise na fasadama. Analizirali smo medije i tražili skrivene poruke u javno izgovorenim rečima. Organizovali smo pozorišni festival, da bismo se upoznali i družili sa vršnjacima iz regiona. Uporedili smo svoje stavove i iskustva, pa se ispostavilo da su ona veoma slična. Jer, ni mi – kao ni naši vršnjaci i vršnjakinje iz susednih država, nemamo lična i neposredna sećanja, na ratove koji su obeležili mladost naših roditelja.
MOJA ZEMLJA je poučna predstava – jer smo je pravili dok smo učili.
MOJA ZEMLJA je predstava o odrastanju – jer smo odrastali dok smo je pravili.
MOJA ZEMLJA je predstava o nama, posvećena našoj generaciji.
MOJA ZEMLJA je predstava o miru i o pravdi. Jer, nema mira bez pravde. A bez mira, nema ni mladosti.
Originalna muzika: Maja ĆURČIĆ
Koreografija i scenski pokret: Đorđe ŽIVADINOVIĆ GRGUR
Scenografija i kostimografija: Jelena STOJANOVIĆ
Asistentkinja režije: Milena ŠIBALIĆ
Stručne saradnice: Jasmina LAZOVIĆ, Marijana STOJIČIĆ
Stručni konsultantkinje i konsultanti: Daša DUHAČEK, Dinko GRUHONJIĆ, Mirko MEDENICA, Nikola MILIKIĆ, Olga MANOJLOVIĆ PINTAR, Ivan ČOLOVIĆ, Tamara ŠMIDLING
Izvršna produkcija: Jovan ZDRAVKOVIĆ, Milena BOGAVAC
Asistentkinja produkcije: Milena PERIĆ
Finansije: Bojana ROSIĆ ŽUŽA
Direktor produkcije: Vojkan ARSIĆ
Reditelj dokumentarnog filma: Vladimir MILOVANOVIĆ
Direktor fotografije: Pablo FERRO
PR i protokol: Lena BOGDANOVIĆ, Ana STOJANOVIĆ
Donatori: Evropska unija i UNDP Srbija u okviru programa „Izgradnja poverenja na Zapadnom Balkanu“
ZAHVALJUJEMO SE: Sofiji Todorović (Inicijativa mladih za ljudska prava); Mariji Ratković; Stevanu Filipoviću; Aleksandri Petković – TKV; Urošu Novoviću; Fondaciji Heartefaact i projektu Kultura za demokratiju; ekipi Festivala javne istorije; Milovanu Pissariju; Nemanji Savoviću; Mii Ilić; Dunji Todoreskov; Amelii Stakić; Jeleni Jašović; Borisu Đuroviću i svim učesnicima i učesnicama u projektu „Moja zemlja: Omladinsko pozorište kao sredstvo suočavanja sa prošlošću“.
Predstava je nastala u okviru projekta „Moja zemlja: Omladinsko pozorište kao sredsto suočavanja sa prošlošću“ Centra E8, koji je finansiran od strane Evropske unije i Programa ujedinjenih nacija za razvoj – UNDP, u okviru šire inicijative „Izgranja poverenja na Zapadnom Balkanu“. Stavovi iskazani u predstavi ne odražavaju zvanične stavove Evropske Unije.
O PROJEKTU, EDUKACIJI I METODOLOGIJI
Devedesete: prošlost koja traje zauvek
Predstava „MOJA ZEMLJA: Šta mladi misle o patriotizmu“ nastala je kao centralna aktivnost u okviru projekta posvećenog umetničkom istraživanju novije istorije Zapadnog Balkana, sa fokusom na Srbiju i ulogu Srbije u ratovima, vođenim devedesetih godina, na prostorima bivše Jugoslavije.
Grupa mladih ljudi, zainteresovanih za angažovano pozorište i odnos umetnosti i aktivizma, u ovom projektu dobila je priliku da tokom perioda od šest meseci intenzivno uči i istražuje, u saradnji sa vodećim ekspertima i ekspertkinjama, iz oblasti društvenih nauka: istorije, sociologije, antropologije, politikologije i prava. Ključna komponenta u projektu bila je edukativna, a obrazovni modul „Devedesete: prošlost koja traje zauvek“ osmišljen za potrebe ove predstave, koncipirao je i vodio tim Centra za primenjenu istoriju.
U okviru modula „Devedesete: prošlost koja traje zauvek“, učesnici i učesnice, imali su priliku da uče od Marijane Stojčić, sociološkinje i istraživačice i Jasmine Lazović, novinarke, aktiviskinje i ekspertkinje za oblast suočavanja s prošlošću. Pored autorki modula, uključenih u sve edukativne aktivnosti, mladi ljudi i autorska ekipa predstave „Moja zemlja“, pohađali su različita predavanja, radionice i javna vođenja, osmišljena od strane stručnih konsultanata.
Paralelno sa edukacijom čiji je cilj bio konstruktivno suočavanje sa prošlošću, tekao je i proces rada na samoj predstavi, kroz niz dramaturških, glumačkih, pevačkih i plesnih radionica, vođenih od strane autorskog tima predsave.
Kombinovali smo umetničko obrazovanje, sa obrazovanjem iz oblasti društvenih nauka.
Kako bi se jedinstvena metodologija rada na ovom projektu zabeležila, proces je pratila i snimala ekipa Propaganda filma, pa će završna aktivnost na projektu biti premijera dokumentarnog filma, o ovoj predstavi i ovom procesu.